Tudósok végre megfejtették, hogyan működött a maja naptár
A 819 napos maja naptárt hosszú ideig nem tudták megfejteni a tudósok, most azonban egy új kutatás révén kiderült, hogy ez a ciklus hogyan illeszkedik számos bolygó ciklusához egy 45 éves időszakon belül. Ez azt jelenti, hogy mindig is a nagyobb képet kellett volna nézni a szakértőknek ahelyett, hogy rövidebb időtartamra vetítve próbálták volna megfejteni a maja naptár működését.
Az Ancient Mesoamerica folyóiratban megjelent tanulmányban a Tulane Egyetem két tudósa rámutatott, hogy a kutatók addig nem tudták megmagyarázni az 819 napos naptár működését, amíg nem bővítették a vizsgálatukat. Bár a korábbi kutatások is megpróbálták összekapcsolni a naptárt a bolygók mozgásával, a kalendár négy részből álló, színalapú rendszere túl rövid volt ahhoz, hogy megfelelően illeszkedjen a látható bolygók szinodikus periódusaihoz.
A 819 napos maja naptár titka

Fotó: Creative Commons
A kutatók szerint a maja naptár időtartama 20 db 819 napos periódusra bővítve egy olyan mintázatot mutat, amelyben minden látható bolygó szinodikus periódusa illeszkedik a 819 napos ciklus állomáspontjaival, írja a tanulmány alapján a Popular Mechanics.
Ez azt jelenti, hogy a maják a bolygók együttállását 45 éves távlatban látták, és ezt kódolták bele a naptárba.
A maják kultúrája különböző típusú naptárakat használt, de a legnagyobb fejtörést ez a 819 napos, rovátkolt írással készített naptár okozta. A kutatók régóta hitték, hogy ez a naptár a bolygómozgásokhoz kapcsolódik, különösen a kulcsfontosságú bolygók szinodikus időszakaihoz (amikor egy bolygó a Földről nézve ugyanoda tér vissza az égbolton). Azonban a bolygók mozgása eltérő, és több bolygót egy 819 napos időszakra illeszteni elsőre nem tűnt értelmesnek.
A titok akkor oldódik meg, ha 16 380 napot, azaz körülbelül 45 évet nézünk, nem csupán 819 napot. Ez 20 db 819 nap hosszú ciklust jelent.
A legfontosabb bolygókat figyelték
A Merkúr mindig a 819 napos maja naptár kiindulópontja, mivel szinodikus periódusának hossza 117 nap, ami szépen illeszkedik a 819 napos ciklusba. Onnan azonban a szakértőknek el kellett kezdeniük extrapolálni a 819-es számot, és miután a 819-es szám 20 ciklusát feltérképezték, látták, hogy minden kulcsfontosságú bolygó beleillik a képbe.
A Mars 780 napos szinodikus periódusával, 21 periódussal illeszkedik pontosan a 16 380 napra. A Vénusz hét periódus alatt öt 819 napos ciklushoz illeszkedik, a Szaturnusz 13 periódus alatt fér bele hat 819 napos ciklusba, míg a Jupiter 39 periódusa alatt ér el 19 db 819 napos ciklust.
A kutatók szerint a maják a 819 napos ciklust nem csupán egy bolygóra összpontosítva készítették el, hanem egy nagyobb naptárként kezelték, amelyet minden látható bolygó szinodikus periódusainak előrejelzésére használtak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén